By in Živimo bolje
No comments

Prošli su praznici, opravdano i bez osjećaja griže savjesti odali smo se uživanju svim čulima i sada je vrijeme kada brzim korakom prolazimo pored ogledala i pokušavamo da zaboravimo na nagomilane poslovne i privatne obaveze.

Ako ste se i vi prepoznali u ovom kratkom opisu poslijeprazničnog perioda, veoma je moguće da onda dijelimo i još jedan vrlo aktuelan hobi: grickanje ostataka hrane uz pravljenje spiskova novogodišnjih odluka.

Većina istraživanja o novogodišnjim odlukama modernih ljudi za 2019. godinu pokazala je da nam je najbolnija tačka zdravlje i da visoko na ovom značajnom spisku pozicioniramo odluku da se mnogo više bavimo sportom, bar rekreativno, i da se zdravo hranimo. Na kraju, zar nije to i sveprisutni trend na društvenim mrežama već nekoliko godina sa tendencijom rasta? Zar nije osnova za kvaliteta život jedan set dobro definisanih trbušnjaka, zategnuta zadnjica i predimenzioniran biceps, ili bar jedan album profesionalnih fotografija iz šetnje u planini?

Šalu na stranu (a i život na društvenim mrežama), odluka da se više bavimo sportom i da se zdravije hranimo trebalo bi da je donesena odavno, a ako nije, onda je krajnji trenutak da to učinimo i to nema nikakve veze sa bilo kojim praznikom.

Nažalost, iako je to jedna od najčešćih odluka, istraživanja su pokazala da se najčešće od nje i odustane i to jednako lako i brzo kao što je i donesena. Zato za početak napominjemo da dobro razmislite i donesete odluku koja je realna u odnosu na vaš dosadašnji stil života. Ne obećavajte sebi da ćete početi sa trčanjem, trenirati sa privatnim trenerom, ići na plivanje 3 puta sedmično i naprasno postati vegan, ili preći na sirovu ishranu. Počnite polako. Nemojte zanemariti uobičajene savjete da malo više šetate i izbacite slatkiše i grickalice. Za početak, osjećaćete se odlično i bez patnje ćete uspjeti u svojim namjerama. Drugim riječima, poštedićete se osjećaja nezadovoljstva koje uvijek prati neostvarene planove, da ne kažemo poraze.

Dogovorili smo, onda, kako ćemo osigurati uspjeh i početi sa malo zdravijim načinom života kada je u pitanju fizička aktivnost i ishrana. Imamo dovoljno vremena da došetamo do sezone kupanja, plaža i lagane odjeće, i to u izdanjima koja će nas malo duže zadržavati pred ogledalom i to sa osmijesima na licu.

Dolazimo do poente ovog našeg obraćanja, i nećemo dužiti.

Kada budete dovršavali listu novogodišnjih odluka, imamo jedan prijedlog: savladajte bar jednu novu vještinu!

Tržište rada na ovim prostorima zatrpano je sa nekoliko profila koji su svi na jednak način obrazovani i ne razlikuju se mnogo jedni od drugih, a konkursa na kojima su to tražena zanimanja nije dovoljno.

Nećemo sada nabrajati kadrove koji su suficitarni, ali sigurno dobro razumijete na šta mislimo. Ono što može da načini razliku između jednog i drugog kandidata sa istom diplomom jesu ostala znanja, vještine i iskustva.

Vrijeme je kada su kursevi jezika, programiranja i mnoga druga znanja dostupni svima na internetu i to besplatno. U nekim narednim tekstovima potrudićemo se da vam otkrijemo takve škrinje i možda vas motivišemo da ih istražite, ali kako ovdje razmatramo novogodišnje odluke i načine kako da ih se držimo, predlažemo drugačiji pristup.

Ono što nam je besplatno, često ne vrednujemo jednako kao plaćeno, ma koliko je to nepošteno u mnogim situacijama. Svi u podsvijesti  znamo da najveća bogatstva ne možemo da platimo novcem, ali onaj materijalistički dio naših bića koji čuči u skoro svakom od nas, više njeguje i priznaje ono što je stečeno sopstvenim trudom, ili novcem.

Dakle, predlažemo da za kurseve koji će vam pružiti znanja koja su veoma korisna i mogu vam se višestruko isplatiti veoma brzo, uložite novac!

Ipak, mi smo se okupili u našem udruženju da bismo uradili bar malo da učinimo život ljepšim i boljim svima oko nas, tako da vam ne predlažemo da upišete skupe fakultete i zadužite se da biste obezbjedili sebi bolju budućnost kada uđete u pozne godine. To ste sigurno do sada mnogo puta već i čuli, možda i uradili, ali sada je vrijeme za šlag na torti i on ne košta mnogo.

Ovdje ćemo vas upoznati sa nekoliko kurseva i aplikacija koje koštaju taman toliko koliko sigurno možete da izdvojite, a dovoljno da znate da je sve plaćeno i da ne bi bilo dobro da odustanete.

Jer, ako odustanete, slijedi određena količina nezadovoljstva koje nije dobro ukoliko želimo da živimo bolje 🙂

  1. Enterpreneur

Namjenjen svima koji žele da se dodatno obrazuju, ovo je sajt koji se prvenstveno bavi onim vještinama koje su tražene na tržištu rada. Trenutno na ovom sajtu možete da pronađete kurseve po promotivnim cijenama i na velikim popustima, tako da se npr. kurs koji garantuje da će početnici u programiranju uspješno savladati veoma popularni programski jezik Python može kupiti za samo 15 KM. Za 20 KM možete se prijaviti za kurs za upravljanje projektima što je veoma tražena vještina kao u preduzećima, tako u nevladinim organizacijama, a biće korisna i ukoliko pokrećete sopstveni posao. Kurseva ima jako mnogo, predlažemo da pogledajte i odaberete u skladu sa svojim sklonostima i potrebama. Obratite pažnju na to da je programiranje veoma traženo, pronađite programski jezik i oblast koja vam se čini bliskom, a ne najisplativiju. Vještine poznavanja rada u važnim softverskim alatima poput Microsoft Excela, iako se smatraju veoma zastarjelim, u stvarnosti su i dalje veoma korisne jer su rijetke među kandidatima za poslove, kao i među zaposlenom populacijom.

  1. edX

Već dosta popularan, ovaj sajt pruža dosta širi spektar kurseva od kojih su mnogi osmišljeni na prestižnim svjetskim univerzitetima poput Harvarda i MIT-a, zatim u najvećim globalnim kompanijama poput Majkrosofta, ili institucijama poput Smitsonijan instituta i muzeja. Ova imena garantuju da ćete na ovom sajtu pored korisnih vještina i znanja pronaći i mnoge zanimljivosti poput kurseva iz oblasti psihologije, molekularne biologije, umjetnosti i slično. Cijene popularnih kurseva se kreću od 200 KM, pa najviše, ali često možete naići na veoma interesantne popuste. Važno je napomenuti da na ovom sajtu možete pronaći i kurseve za koje ćete na kraju dobiti i vrijedne sertifikate prestižnih institucija.

Sve kurseve možete da pratite i na svojim telefonima.

  1. Coursera

Veoma sličnog koncepta kao i edX, Coursera se razlikuje samo po univerzitetima koji potpisuju kurseve i moramo  spomenuti da je ovdje moguće naći i veoma egzotične sadržaje. Učiti možete čak i o kuhanju, zatim nutricionizmu, preko astrobiologije i proučavanja tragova vanzemaljskog života, do nanotehnologija. Naravno, mnogi od ovdje nabrojanih kurseva neće vam koristiti u svakodnevnom životu i biti značajni za izdvajanje među kandidatima za poslove na tržištima našeg regiona, spominjemo ih samo kao prikaz raznolikosti ovog portala i mogućnosti koje pruža. Predlažemo, ipak, da pronađete kurseve iz oblasti koje smo već spominjali, dodaćemo ovdje još i kodiranje te rad sa bazama podataka, kao rad sa softverima za obradu slike, video materijala i zvuka. Kao primjer cijene navešćemo kurs gastronomije i kuhanja koji je nekim korisnicima promijenio karijeru, a koji košta 85KM.

  1. Babbel aplikacija

Za razliku od ranije pomenutih, Babbel je aplikacija koju možete koristiti na svojim telefonima i služi isključivo za učenje stranih jezika. Važno je napomenuti da ova aplikacija podrazumijeva da poznajete dovoljno engleski jezik jer je on osnova za učenje ostalih. Za sada je nemoguće učiti jezik ukoliko poznajete samo jezike našeg govornog područja.

Iako postoje i neke besplatne aplikacije za učenje jezika kao alternativa Babbel-u, ovdje se držimo osnovne ideje da se mnogo više posvećujemo kursevima koje platimo. Praksa je pokazala da korisnici veoma brzo odustaju od učenja u besplatnim aplikacijama. Ovdje ih nećemo spominjati, ali biće prilike da i o njima nešto napišemo. Babbel ne radi po principu plaćanja jednog kursa, nego se plaćaju mjesečne pretplate, tako da od vašeg odvojenog vremena zavisi koliko ćete novca izdvojiti za učenje jednog jezika. Pretplate se kreću od oko 12KM za jedan mjesec, ali kupovinom tromjesečne, ili godišnje pretplate, možete da uštedite značajno. Pružaju probnih nekoliko lekcija i povrat novca nakon 20 dana.

Preporučujemo da malo “proguglate” opcije i sami pronađete onu koja vam najviše odgovara.

U eri mobilnih telefona, sve što smo do sada nabrojali možete pronaći na telefonima i učiti uvijek, gdje god se nalazite, što potpuno mijenja nekadašnji koncept obrazovanja koji je činio da nam se sve čini nametnuto, a samim tim nepoželjno.

Vrijeme je da prihvatimo i prigrlimo mogućnost izbora znanja, karijere i načina na koji učimo.  Mi vam predlažemo da uživate u svim ovim aplikacijama, da nadogradite svoja znanja i zbog nekih potencijalnih poslodavaca, ali još više zbog sebe. Svaka nova riječ koju naučimo i upotrijebimo u svakodnevnom životu, učiniće da se osjećamo vrijednije i ljepše. Sami sa sobom, sami za sebe, a tek onda za druge pa i za posao.

Zar nije to jedna lijepa novogodišnja odluka?

O autoru

Centar za bolji kvalitet života
Centar za bolji kvalitet životaŽivimo bolje!
Pravimo male korake za nas, male za našu zajednicu, male i za čovječanstvo... ali čvrstog smo koraka i neumorni – Centar za bolji kvalitet života.
Podijelite ovaj članak s onima koje volite!

Pravimo male korake za nas, male za našu zajednicu, male i za čovječanstvo... ali čvrstog smo koraka i neumorni – Centar za bolji kvalitet života.

Odgovori